Produkty

Wielkopolski ser smażony

Wielkopolski ser smażony robi się z twarogu. Cały proces, od pozyskania mleka do produktu końcowego nie powinien przekraczać 6-7 dni. Najpierw mleko jest odtłuszczane, następnie podgrzewane, schładzane i zaprawiane zakwasem z pasteryzowanego mleka i paciorkowców mlekowych. Pod jego wpływem ulega ukwaszeniu i powstaje skrzep. Mleko ponownie jest delikatnie podgrzewane, a gdy skrzep się oddzieli od serwatki, ta ostatnia jest odciągana, a pozostały twaróg odciska się z nadmiaru płynu. Ser kruszy się, rozdrabnia i pozostawia do zgliwienia – właśnie gliwieniu, które trwa 2-3 dni, produkt zawdzięcza bowiem swój charakterystyczny smak i zapach. Zgliwiały ser miesza się z masłem i smaży, dodając sól oraz, ewentualnie kminek.

Wielkopolski ser smażony znany był od wieków w Wielkopolsce Zachodniej i Centralnej. Można przypuszczać że proces jego wytwarzania zapoczątkowali przybywający do nas w ramach akcji osadniczych Holendrzy lub Niemcy. W XIX-wiecznych książkach kucharskich i poradnikach można znaleźć liczne przepisy na ten smaczny i świadczący o gospodarności dawnych kucharek wyrób. Kobiety wykorzystywały bowiem do jego przygotowania pozostałe resztki twarogu, przesmażały je na maśle dodając (lub nie) jajko oraz przyprawy. Produkowany na większą skalę smażony ser wielkopolski również czerpie z tej domowej tradycji.

Wielkopolski ser smażony został wpisany do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w dniu 21 kwietnia 2009 r.

 

Region: wielkopolskie

 

Poprzedni Następny