Produkty

Podpiwek kujawski

Historia wytwarzania podpiwka kujawskiego sięga 1816 r., kiedy bracia Bohmowie założyli fabrykę na  terenie województwa kujawsko-pomorskiego. To  właśnie w tej fabryce stworzono mieszankę jęczmienia i cykorii z  dodatkiem chmielu (mieszanka suszu) wraz z  recepturą, na podstawie której konsumenci sporządzali napój orzeźwiający w domach. Początkowo napój miał być gotowy po trzech dniach od momentu przyrządzenia. W związku z tym, że produkt okazał się być najchętniej spożywany w czasie żniw, kiedy w województwie kujawsko-pomorskim panowały najwyższe tempera­tury, recepturę zmodyfikowano i zasugerowano konsumentom, żeby jeden dzień trzymać napój w ciepłym miejscu, a kolejne dwa dni w chłodniejszym. Napój był gotowy do spożycia czwartego dnia.

Podpiwek kujawski to gazowany, fermentowany, słodzony, bezalkoholowy napój zbożowoziołowy, którego głównymi składnikami są: prażone ziarna jęczmienia i zmielony korzeń cykorii oraz chmiel aromatyczny w szyszkach. Podpiwek kujawski jest wprowadzany do obrotu w dwóch formach – gotowego napoju oraz w formie mieszanki suszu służącej do przygotowywania napoju w warunkach domowych. Podpiwek kujawski, w odróżnieniu od większości podpiwków, nie jest sztucznie wzbogacany dwutlenkiem węgla, nie zawiera konserwantów, dodatków syntetycznych, środków smakowych oraz barwników organicznych. W smaku jest orzeźwiający, lekko słodkawy z nutą goryczy, lekko kwaskowy, z wyraźnym aromatem kawy zbożowej i drożdży.

Specyfika podpiwka kujawskiego opiera się na szczególnych cechach jakościowych oraz renomie produktu, które są związane z pochodzeniem geograficznym produktu. Dogodne warunki glebowe i klimatyczne do uprawy jęczmienia oraz cykorii spowodowały, że surowce te występują w dużej ilości na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na dużą dostępność surowców służących do wytwarzania podpiwka kujawskiego oraz umiejętności ludzkie lokalnych producentów ukształtowała się na tym obszarze unikalna metoda wytwarzania tego napoju. To na tym obszarze, dzięki wiedzy i umiejętności lokalnych producentów, opracowano odpowiednie proporcje składników, sto­pień wyprażenia jęczmienia i korzenia cykorii oraz odpowiednie warunki w zakresie temperatury i długości fermenta­cji, które gwarantują wysoką jakość i specyficzne cechy podpiwka kujawskiego.

 

W dniu 12 maja 2020 r. w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych zarejestrowana została nazwa podpiwek kujawski (ChOG). Może on być produkowany wyłącznie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Region: kujawsko-pomorskie

 

Poprzedni